UX ve UI Tasarım Nedir?

UX kavramı bir tasarımın işleyiş özelliklerini, hızını, teknolojik yeterliliğini içerik ve müşteri deneyimini merkeze alır. UI kavramı ise bir tasarımın dış görünüşünü yani arayüz özelliklerini kapsar. Estetik detaylar ve görünüme dair her şey UI ile ilgilidir. UX ve UI, isimlerini İngilizcedeki User Experience ve User Interface kelimelerinin baş harflerinden alırlar.

 

Günümüzde UX ve UI kavramlarının çok büyük önem kazanması UX nedir, UI nedir gibi soruları beraberinde getirmiştir. Bu durumun sebebi bir tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da günümüzde çok önemli bir noktaya gelmiş olmasıdır.

★ Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX – User Experience) Nedir?
UX – kullanıcı deneyimi tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.

★ Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UI – User Interface) Nedir?
UI, kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelir. Örneğin kullanmış olduğunuz telefonun ekranındaki tüm her şey bir arayüz tasarımıdır. İkonların yerleri, renkleri ve büyüklüğü tasarımcının verdiği kararlar sonucu uygulanır. Arayüz tasarımının web sitelerindeki karşılığı ise resimler, butonlar, çizgiler, renkler, sayfa yapısı ve boşluklar gibi tüm grafik elemanlardan oluşan görsel tasarımdır.

 

Fark yaratmak isteyen web siteleri UI web tasarım ve ux web tasarıma önem vermelidir. Estetiğin ve kullanım kolaylığının kullanıcıları son derece etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Kullanıcı aradığı bilgiye ulaşmak istediği içeriğe ulaşabilse bile web sitesi yeterince kullanışlı olmadığında ve görsel tasarımı kaliteli olmadığında web sitesinden uzaklaşabiliyor. Çünkü internet sektörü önü kesilemez bir şekilde gelişiyor ve web site sayısı her geçen gün artıyor.

Seçenekleri artan kullanıcıları web sitesinde tutabilmek artık büyük bir başarı olarak algılanıyor. Görsel tasarımınız ve içerik düzeniniz yeterince kullanışlı sade ve estetik ise kullanıcıların web sitesine düzenli giriş yapmasını ve uzun vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimine dayalı web site tasarımı size bütün bunları sağlayacaktır.